Dzięki instalacji fotowoltaicznej możesz zmniejszyć wysokość rachunków za prąd nawet o 90%. To możliwe, ponieważ przestajesz kupować prąd z zakładu energetycznego, a zamiast tego zaczynasz go produkować sam. Stajesz się niezależny od wzrostów cen energii elektrycznej.
Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, która na bieżąco zasila Twój budynek. Może jednak zdarzyć się – np. latem – że system wytworzy za dużo prądu. Wówczas nadmiar energii trafia do tzw. „magazynu energetycznego” w sieci. Gdy zaś energii uzyskanej dzięki fotowoltaice jest za mało, niedobór jest uzupełniany z zasobów zakładu energetycznego. To wymiana bardzo opłacalna finansowo, ponieważ:
-
za każdą 1 kWh energii oddaną do sieci możesz za darmo pobrać 0,8 kWh – jeśli moc Twojej instalacji nie przekracza 10 kW (dotyczy to większości gospodarstw domowych),
-
za każdą 1 kWh odbierasz za darmo 0,7 kWh w przypadku instalacji do 50 kWh.
Co ważne, zgodnie z nowelizacją Ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2016 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2017 roku:
-
z opustów mogą korzystać tylko gospodarstwa domowe
-
opusty obowiązują prosumenta przez 15 lat,
-
rozliczenia nadwyżek/niedoborów z zakładem są dokonywane najczęściej 2 razy w roku.
W odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej bilans energii oddanej i pobranej zeruje się. A to oznacza, że Twoje oszczędności mogą wynieść nawet do 90%.