FAQ

Instalacja fotowoltaiczna - Co to jest jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna służy do pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej w prąd. To rozwiązanie, które pozwoli Ci produkować własną, darmową energię, a jej nadwyżki odprowadzać do sieci.
Instalacja fotowoltaiczna składa się z:
  • paneli słonecznych – które przetwarzają energię promieniowania słonecznego w prąd stały;
  • inwertera – przetwarzającego otrzymany prąd stały na energię elektryczną – dokładnie taką samą jak ta dostarczana do gniazdek przez zakład energetyczny;
  • konstrukcji – służy do zamontowania paneli na dachu lub gruncie. Jest zawsze indywidualnie dostosowywana do rodzaju dachu i warunków środowiskowych;
  • przewodów – przesyłają energię wytworzoną z paneli fotowoltaicznych do inwertera;
  • zabezpieczenia prądu stałego i przemiennego – służą do zabezpieczenia przed przepięciami po stronie AC i DC.
Może zostać zamontowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i innego typu budynkach, które spełniają warunki techniczne.

Czy fotowoltaika się opłaca? Jak działa system opustów?
Dzięki instalacji fotowoltaicznej możesz zmniejszyć wysokość rachunków za prąd nawet o 90%. To możliwe, ponieważ przestajesz kupować prąd z zakładu energetycznego, a zamiast tego zaczynasz go produkować sam. Stajesz się niezależny od wzrostów cen energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, która na bieżąco zasila Twój budynek. Może jednak zdarzyć się – np. latem – że system wytworzy za dużo prądu. Wówczas nadmiar energii trafia do tzw. „magazynu energetycznego” w sieci. Gdy zaś energii uzyskanej dzięki fotowoltaice jest za mało, niedobór jest uzupełniany z zasobów zakładu energetycznego. To wymiana bardzo opłacalna finansowo, ponieważ:

  • za każdą 1 kWh energii oddaną do sieci możesz za darmo pobrać 0,8 kWh – jeśli moc Twojej instalacji nie przekracza 10 kW (dotyczy to większości gospodarstw domowych),
  • za każdą 1 kWh odbierasz za darmo 0,7 kWh w przypadku instalacji do 50 kWh.
     
Co ważne, zgodnie z nowelizacją Ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2016 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2017 roku:

  • z opustów mogą korzystać tylko gospodarstwa domowe
  • opusty obowiązują prosumenta przez 15 lat,
  • rozliczenia nadwyżek/niedoborów z zakładem są dokonywane najczęściej 2 razy w roku.
     
W odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej bilans energii oddanej i pobranej zeruje się. A to oznacza, że Twoje oszczędności mogą wynieść nawet do 90%.

Ile energii produkują panele?
Produkcja energii przez instalację fotowoltaiczną zależy od wielu czynników takich jak:
- kierunek usytuowania paneli na dachu lub gruncie
- kątu nachylenia paneli
- mocy paneli, rodzaju i wielkości instalacji 
- warunków pogodowych
- pory roku

Produkcja energii elektrycznej przez system fotowoltaiczny ciągle i dynamicznie się zmiania. Dlatego uniwerslanym rozwiązaniem jest operowanie na rocznych uzyskach. Dlatego można określić, że dla każdego 1 kWp mocy zainstalowanej roczna produkcja wynosi:

- dla paneli skkierowaych na południe do 1 MWh czyli 1000 kWh
- dla instalacji skierowanej na wschód-zachód wynosi do 0,8 MWh czyli 800 kWh.
Jak dobrać poprawnie instalacje fotowoltaiczną?
Instalacje fotowoltaiczną dobieramy na podstawie rocznego zyżycia energii elektrycznej. 

System opustów zakłada, że za każdą 1 kWh wprowadzoną do sieci można odebrac 0,8 kWh. W typowym domu rodzinnym udział autokonsumpcji wyprodukowanej energii wynosi około 20-30% - z tego wynika że około 80-70% energii zostanie wprowadzona do sieci.  Do tego należy założyć że instlaacja fotowoltaiczna wyprodukuje do 1000 kWh z każdej 1 kWp mocy zainstalawanej. Ostatnim parametrem jest ilość energii zużywanej rocznie, którą można odczytać z rachunku za energię.

Instalacja poprawnie dobrana powinna wyprodyukować ilość energii odpowiadającej rocznemu rożyciu energiil.

Przy założeniu powyższych wariantów w uproszczeniu możemy założyć:

- na każde zyżycie 1000 kWh (1MWh) dobieramy 1,20-1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej
- na każde wydane 100 zł na rachunku 2,2-2,5 kWp mocy zainstalowanej. 


Kiedy i czy zawsze opłaca się zamontować instalację fotowoltaiczną?
Odpwoiedz jednoznacznie brzmi NIE ZAWSZE. 

Instalacji fotowoltaicznej nie montujemy w miejscach gdzie występuje zbyt dużo cienia. Podczas planowania instalajci należy zwrócić uwagę na wysokie budynki czy drzewa, kominy anteny i inne przeszkody powodujące zacienienia. 

Wyjątkiem od reguły jest zastosowanie optymizerów mocy firmy np: Solar Edge. Optymizery mocy powodują powodują, że każdy panel pracuje oddzielnie dlatego w przypadku prześciowego zacieneinai można zamontować panele. Bardziej szczegółowo zasadę działania optymizerów opisaliśmy w osobynym punkcie.

Kolejnym powodem jest zbyt  nieregularny dach. Może się okazać, że paneli nie da się zamontować w zaplanowany wcześnej sposób.

Zbyt małe rachunki za prąd mogą spowodować, że ekonomiczne uzasadnienie zaponowania paneli traci sens. W przypadki małych poborów energii elektrycznej proponowana instalacja byłaby proporcjonalnie mniejsza, a im mniejsza instaalcja tym cena się większa.


Jak długo zajmuje montaż instalacji?
Kompletny montaż zależy od wielkośći instlalcji i trwa od 2 do 3-4 dni. 
Czym różni się panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?
Panel fotowoltaiczny - wytwarza energię elektryczna, która może być wykorzystana w dowolny sposób np: do zasilania sprzętów AGD. 

Kolektor słoneczny - posiada czynnik krążący czynnik grzewczy i służy do ogrzewania głównie CWU.


Co to są optymizery mocy? i Kiedy się je sotsuje?
Optymizery mocy są to dodatkowe urządzenia dzięki którym każdy panel pracuje jako osobny obiekt. 

W przypadku chwilowego zacienieiania w instalacji fotowoltaicznej bez optymizerów mocy, produkcja spada w taki sposób jakby nie jeden a każdy panel był zacieniony. Dlatego tak instotne jest unikanie zacienień.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku optymizerów mocy. W przypadku zacienienia produkcja spada tylko i wyłącznie na zacienionym panelu. Dlatego czasami można zamontować więcej paneli na barziej nieregularnych dachach, bez istotnych start mocy. 

Dodatkową zaletą optymizerów jest zwiększona roczna produkcja z instlacji o około 10-20%. 
Czy na moją instalację obowiązuję gwarancja?
Oczywiśćie kożystatmy z renomowanych producentów z których każdy jest pewny swoich produktów i daję gwarancję wynoszącą:

Na panele fotowoltaiczne: 12 lat na wady ukreyte, 25 lat na uzyski energetyczne
Na inwerter: w zależności od producenta od 3 do 10 lat
Na konstruckję: 10 lat 
Na montaż: 3 lata.

Nasi Partnerzy

eko ideaSolar EgdeSelfaEnergy5Polska Izba Firm SzkoleniowychSolarFronius